Jak probíhá zápis do Jankovy cesty?

Nejraději se s vámi potkáme osobně přímo ve školičce. Po vyplnění předběžné přihlášky vám zavoláme a domluvíme si termín vaší návštěvy u nás na zahradě. Přijďte i s vaší ratolestí.

Zápis je hravý čas pro děti, rodiče mají příležitost se seznámit s průvodci, zahradou a s celkovým chodem. Je pro nás důležité zjistit, jestli jsme hodnotově na stejné vlně a jestli vám náš koncept bude sedět.

Ilustrovaná ikona zobrazující dva jehličnaté stromy

Vyplňte předběžnou přihlášku na webu a my vám zavoláme

Po vyplnění vám přijde potvrzení do e-mailu. Maximálně do týdne se ozveme buď e-mailem nebo telefonicky, probereme podrobnosti a domluvíme si potkání u nás ve školičce.

Ilustrovaná ikona zobrazující dva jehličnaté stromy

Zastavte se ve školičce na návštěvu

Vezměte vaši ratolest s sebou a zastavte se u nás. Klidně oba rodiče, rádi vás poznáme. Bude čas probrat vše důležité, seznámíte se s prostředím, průvodci a vaše dítko navnímá atmosféru lesní školky.

Ilustrovaná ikona zobrazující dva jehličnaté stromy

Přijetí dítka do školičky

Pokud se rozhodnete pro Jankovu cestu, dostanete od nás přihlašovací údaje do docházkového systému Twigsee, kde vyplníte své údaje. Připravíme pro vás přihlášku a potřebné dokumenty a zavoláme vám, až bude vše nachystané k podpisu, abyste k nám přišli podepsat smlouvu.

Ilustrovaná ikona zobrazující dva jehličnaté stromy

Jste vítáni na adaptační návštěvy

Můžete se k nám přidat se svou ratolestí na procházku. Dítko se tak přirozeně seznámí s prostředím a chodem školičky po vašem boku.

Ilustrovaná ikona zobrazující dva jehličnaté stromy

Obrňte se trpělivostí v začátcích

V prvních adaptačních dnech můžete od dítka odcházet postupně. Nejprve ho nechte ve školičce třeba jen na hodinku, druhý den déle a potom klidně na celé dopoledne.

Děti si potřebují zažít, že se s rodičem rozloučí a pak zase shledají. Potřebují si vybudovat důvěru v tuto novou situaci. A v tento čas potřebují podporu ze všech stran.

Jak připravit dítě na vstup do školičky?

Adaptace trvá přibližně čtyři týdny. Je to ale velmi individuální. Některé dny to jde lépe, jiné hůře, může to být vlnovka. Můžete se spolehnout, že je u nás vaše ratolest v láskyplném a respektujícím prostředí a naši průvodci trpělivě přistupují k tomuto období.

Vyprávějte si o tom, že dítko půjde do školičky

Mluvte s dítkem o tom, že půjde do školičky, čtěte si společně knížky o této nové situaci. Při vyprávění buďte realističtí.

Je dobré nenastavit na začátek příliš vysoká očekávání jako:  „všichni si s tebou budou hrát, bude obrovská legrace,“ raději popisujte činnosti, které se ve školičce budou dít, například:  „Půjdete na procházku, budete si hrát na zahradě, budete společně svačit.“ Pro děti bývá problém si věci představit, nikdy podobnou situaci nezažily, proto tyto faktické informace velmi pomáhají ve vytváření jejich představ.

Přijďte k nám na adaptační návštěvu

Vezměte s sebou vaše dítko na první návštěvu do školičky. Seznámí se s prostředím i průvodci. Společně se můžeme domluvit na dalších adaptačních návštěvách před samotným nástupem.

Dítko už bude znát prostředí,
průvodce i ostatní kamarády a začátky ve školičce tak pro něj i pro vás budou jednodušší.

Vytvořte si vlastní rituál na rozloučenou

Rituály jsou pro děti důležité. Vymyslete si váš vlastní „loučící rituál“. Pro dítě to bude pevný bod a snadněji loučení přijme, navíc vždy bude vědět, jak probíhá a následuje zase shledání.

Například si řekněte, že se těšíte, až se odpoledne zase uvidíte → dejte dítku pusu, obejmete ho → svěřte dítko průvodcům → zamávejte → odcházejte.

Pravidelná docházka a spaní ve školičce

Při adaptaci je také velmi důležitá četnost docházky. I když se vám může zdát, že ze začátku stačí 2 dopoledne týdně, pro dítě je snazší začít
častější docházkou. Pamatuje si lépe prostředí, průvodce, děti i rituály školičky.

Stejně tak se nebojte nechat dítě již ze začátku ve školičce na odpolední spánek s jeho oblíbeným plyšovým kamarádem. Děti bývají z dopoledního programu unavené, tak snadno s plným bříškem po obědě usínají a pro vás je pak jednodušší vyzvednout si rovnou odpočinuté dítko plné hezkých zážitků.

Co s sebou do školičky?

Děti do školičky doporučujeme oblékat do pohodlného oblečení, které je neomezuje v pohybu. Děti se během řádění na zahradě lehce ušpiní nebo zamokří, proto je důležité mít oblečení i na výměnu.

Pro pohodový průběh dne ve školce vybavte ratolest tímto: 

Celoroční vybavení
 • Baťůžek s měkkými popruhy a přední sponou – s sebou pak nosíme:
  kapesníky, lahev na pití, náhradní ponožky, kalhoty a spodní prádlo (v nepropustném sáčku), svačinu, jelení lůj
 • Podsedák – molitan + nepromokavá látka; pěnový podsedák; kus karimatky
 • Lahev na pití – kovová termoska se širokým hrdlem, cca 300 ml, celoroční využití
 • Holinky – ideálně ty, co se dají nahoře zatahovat na šňůrku
 • Nepromokavá bunda – je více variabilní než pláštěnka, dá se kombinovat s dalším oblečením
 • Pláštěnka
 • Nepromokavé kalhoty nebo gumové kalhoty s kšandami
 • Kombinézy – praktická vychytávka – v období kaluží a bláta naprosto nepostradatelná, chrání před větrem i vodou
 • Softshellové kombinézy – přechodovky – ideální pokud je ráno ještě zima a odpoledne už horko
 • Boty/kotníkovky – pevné, co podrží kotník, nepromokavé, ideální je membrána, jsou dostupné i barefoot
 • Bačkorky – crocs, nebo takové, které snesou i silnější ponožku a dobře se obouvají
 • Spacák nebo dětská deka
 • Polštář
 • Mazlík na spaní
Hygiena a kosmetika
 • Vlastní ručník

Naše další doporučení:

Plyšový kamarád

I děti, které neholdují plyšákům, rádi nějaké ve školce mají, protože většina dětí si na spaní plyšáka bere a uklidňuje je to. Doporučujeme mít speciálního školkového, spíše malého, kterého nebudete brát domů.

Hračky z domu

Doporučujeme vůbec nebrat, pokud ano, jen něco malého, cca 10×10 cm. Problém navíc vzniká, když si ostatní děti půjčují osobní hračky a není pro ně snadné rozlišit, jaké hračky jsou školkové a jaké osobní.

Podepsané věci

Děti do 3 let ještě příliš vlastnictví oblečení neřeší. Doporučujeme tedy vše podepsat – ať už fixy na textil nebo nažehlovacími nálepkami apod.

Fotka maminky a tatínka

Na některé děti při smutku v rámci adaptace může zabírat ukázat obrázek rodičů a vyprávět jim, ptát se – při adaptačních dnech s tímto můžeme pracovat, pokud nám fotku donesete.

Boty na ven

Ideální jsou boty, které může dítě samo nazout a dopnout – ideální je suchý zip pro snadnou sebeobsluhu. Také doporučujeme boty vhodné ročnímu období, dětí tráví většinu času venku a je potřeba, aby boty byly nepromokavé a pohodlné pro všechny typy aktivit.

Palčáky

V zimních měsících doporučujeme palčáky. Pokud si děti neumí samy prstové rukavice navléct, oblékaní hodně urychlí palčáky.

Letní vybavení
 • Sandály – ideálně ty, co chrání prsty, na suchý zip
 • Repelent pro děti nebo aroma olej
 • Opalovací krém
 • Pokrývka hlavy – kšiltovka
 • Trička – bavlna/funkční
 • Nepromokavá bunda
Zimní vybavení
 • Sněhule – s odnímatelnou vlněnou vložkou – hřeje i mokrá, nepáchne
 • Trička – merino, vlněné jako první vrstva nebo termo varianty triček
 • Zimní kombinéza – dobrá investice, super jsou rostoucí varianty, které vydrží více než jednu sezónu
 • Merino ponožky
 • Skvělá doporučení, jak se oblékat a jak kombinovat oblečení má web pro malé dobrodruhy – cibulový systém oblečení – princip tří vrstev oblékání v outdooru aj.

Dokumenty školičky

Rodičům zasíláme pravidelně každý týden nový plán aktivit, aktuální jídelníček a fotky ze školičky přes mobilní aplikaci Twigsee.

Máte o školičku zájem? Místo na palubě ještě máme.